Przybycie Świętego Ognia do Polski

02 May 2021

W dniu 1 maja br., po raz dwunasty w historii naszej Cerkwi, został dostarczony do Polski św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień w cudowny sposób pojawia się w Wielką Sobotę w Grobie Zbawiciela, po modlitwie prawosławnego patriarchy Jerozolimy.

 

W związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, sprowadzenie św. Ognia, było możliwe dzięki pomocy władz państwowych oraz samorządowych, w szczególności Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz samorządowi Województwa Podlaskiego, w tym Podlaskiemu Instytutowi Kultury. Organizacją przywiezienia św. Ognia zajmowało się „Bractwo Świętego Ognia”.

 

Święty Ogień w godzinach wieczornych został przekazany zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji metropolicie Sawie przez prezesa Stowarzyszenia „Bractwo Świętego Ognia”, ks. prot. Andrzeja Bołbota. W uroczystości uczestniczyli Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP oraz Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego.

 

Za: www.orthodox.pl

 

zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak, ambasada RP w Tel Awiwie, protodiakon Rafał Dmitruk

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Общество 

Братство Благодатного Огня

Stowarzyszenie "Bractwo Świętego Ognia"

ul. Świętych Cyryla i Metodego 4/319

03-403 Warszawa

KRS: 0000820584

NIP: 1133008946

tel. +48 605 696 770

e-mail: office@holylight.org.pl

© 2020-2021 Copyright by holylight.org.pl