Pielgrzymka do Monasteru św. Onufrego

28 czerwca 2021

W dniach 24-25 czerwca br., z inicjatywy Stowarzyszenia „Bractwo Świętego Ognia” oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. Świętych Cyryla i Metodego w Warszawie, miała miejsce pielgrzymka autokarowa do monasteru w Jabłecznej na coroczne uroczystości św. Onufrego Wielkiego.

Wyjazd 24 czerwca, poprzedził sprawowany w Katedrze Metropolitalnej p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie molebień za pielgrzymów. Następnie nasza międzynarodowa grupa składająca się z Polaków, Białorusinów, Gruzinów, Rosjan, Litwinów, Ukraińców pod kierownictwem naszych duchowych przewodników, czyli ks. prot. dra. Andrzeja Lewczaka, dyrektora CKP i ks. prot. Andrzeja Bołbota, prezesa Stowarzyszenia „Bractwo Świętego Ognia”, ruszyła autokarem w drogę do Jabłecznej. Po drodze w pobliskim Terespolu odwiedziliśmy cerkiew pw. św. Jana Teologa, gdzie mieliśmy okazję, dzięki miejscowemu proboszczowi ks. prot. Jarosławowi Łoś, pokłonienia się przed cudowną ikoną Matki Bożej „Skoroposłusznicy – Szybko Spełniającej Prośby”. Przez następne 40 minut mknąc drogami zadbanych i urokliwych wsi południowego Podlasia dotarliśmy do ostatecznego celu naszej podróży – Monasteru Św. Onufrego w Jabłecznej. Sprawiał on wrażenie bajecznej wyspy wśród bujnej zieleni i rozlewisk Bugu. Warto podkreślić, że Monaster Jabłeczyński liczący przeszło 500 lat jest jedynym na Podlasiu, który oparł się Unii Brzeskiej i pozostał prawosławny. Jest on jednocześnie najstarszym, nieustannie działającym ośrodkiem monastycznym w Polsce.

Po przybyciu na miejsce i krótkim zwiedzaniu zabudowań monasteru wzięliśmy udział w wieczornym nabożeństwie – wsienoszcznym bdieniju, któremu przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście Ich Ekscelencji: Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego, Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Paisjusza, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego, Biskupa Hajnowskiego Pawła, Biskupa Siemiatyckiego Warsonofiusza oraz zgromadzonego duchowieństwa z różnych diecezji naszej Cerkwi. Uroczystościom dopisywała piękna letnia pogoda oraz licznie zgromadzeni miejscowi i przyjezdni pielgrzymi. Następnego dnia o godzinie 10.00 wzięliśmy udział w uroczystej Świętej Liturgii, którą zakończyła procesja wokół głównej świątyni monasteru. Należy nadmienić, iż  pierwszego jak i drugiego dnia mieliśmy wielką przyjemność wysłuchania chóru studentów i absolwentów Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pod dyrekcją prof. dr. hab. Włodzimierza Wołosiuka.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy mały, ale jakże urokliwy monaster św. Serafina z Sarowa w Kostomłotach, który prowadzony jest przez niestrudzonego ojca archimandrytę Ambrożego. I tak to z Bożą pomocą szczęśliwie dobiegła do końca nasza dwudniowa pielgrzymka na południowe Podlasie.

 

Wdzięczni za organizację i duchową opiekę

Jacek Nowodworski

wraz z pielgrzymami.

 

Zdjęcia: archiwum CKP, Jacek Nowodworski.

 

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Stowarzyszenie 

Bractwo Świętego Ognia

Stowarzyszenie "Bractwo Świętego Ognia"

ul. Świętych Cyryla i Metodego 4/319

03-403 Warszawa

KRS: 0000820584

NIP: 1133008946

tel. +48 605 696 770

e-mail: office@holylight.org.pl

© 2020-2024 Copyright by holylight.org.pl