Święty Ogień w Polsce

24 kwietnia 2022

W Wielką Sobotę 23 kwietnia br., po raz trzynasty w historii Cerkwi prawosławnej w Polsce, został dostarczony do naszej Ojczyzny św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień pojawia się w Wielką Sobotę na Grobie Zbawiciela, po modlitwie prawosławnego patriarchy Jerozolimy. W bieżącym roku św. Ogień zstąpił o godzinie 13.31 czasu polskiego.

 

Błogosławiony Ogień w godzinach wieczornych został przekazany Jego Eminencji metropolicie Sawie przez biskupa hajnowskiego Pawła, stojącego na czele tegorocznej delegacji do Jerozolimy. W uroczystości powitania św. Ognia w domu metropolitalnym w Warszawie uczestniczyli Adam Kwiatkowski i Wojciech Kolarski, sekretarze stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego oraz Sławomir Nazaruk, radny sejmiku Województwa Podlaskiego.

 

W trakcie pobytu w jerozolimskiej bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, biskup hajnowski Paweł odczytał modlitwę o pokój w naszej Ojczyźnie i całym świecie.

 

Witając Błogosławiony Ogień, Jego Eminencja metropolita Sawa wyraził radość z faktu przybycia do Polski tak wielkiej świętości, będącej błogosławieństwem dla naszej Cerkwi i kraju. Przywiezienie Świętego Ognia było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku i wiernych PAKP przez parafie prawosławne z całej Polski. Hierarcha wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne sprowadzenie św. Ognia do Polski.

 

za: www.orthodox.pl

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

zdjęcia: Ambasada RP w Tel Awiwie, protodiakon Rafał Dmitruk 

 

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Stowarzyszenie 

Bractwo Świętego Ognia

Stowarzyszenie "Bractwo Świętego Ognia"

ul. Świętych Cyryla i Metodego 4/319

03-403 Warszawa

KRS: 0000820584

NIP: 1133008946

tel. +48 605 696 770

e-mail: office@holylight.org.pl

© 2020-2024 Copyright by holylight.org.pl